Kodni sistem Slovenska knjizevnost Avtorji Urednistvo <-> bralci |
Jezik in slovstvo |
Kazalo Navodila avtorjem Kolofon |
Predstavitev revije Jezik in slovstvo
Predlog za ustanovitev revije je prvi izoblikoval Viktor Smolej leta 1949: list naj bi bil »poljuden literarnozgodovinski, sodobno literarno informativen, jezikovno posvetovalen in pedagosko-didakticen mesecnik«. Revija je zacela izhajati v letu 1955/56. Prvi uredniki Tone Bajc, Marja Borsnik in Joza Mahnic (tudi odgovorni urednik) so na podlagi osnovne zamisli zapisali sledeca programska izhodisca: »skrb za kulturo slovenskega jezika« (jezikoslovje), obravnavanje »najbolj zivih vprasanj s podrocja knjizevnosti« (literarna veda) in skrb za »pouk materinega jezika na nasih solah« (didaktika jezika in knjizevnosti). Revija je tako tridelno zasnovo ohranila ves cas svojega izhajanja, s stalno vpetostjo v nova spoznanja razvijajocih se ved in obcutljivim odzivanjem na pojave v Sloveniji, zamejstvu in tujini, povezane s slovenskim jezikom, knjizevno ustvarjalnost ter jezikovno in knjizevno didaktiko, pa si je pridobila sirok krog pisocih in bralcev ter ugled tudi v tujini.
Revijo gmotno podpirajo Ministrstvo za kulturo RS, Ministrstvo za solstvo in sport RS, Ministrstvo za znanost in tehnologijo RS ter Znanstveni institut Filozofske fakultete v Ljubljani.
Navodila avtorjem
Tehnicni napotki. Besedila naj bodo napisana v programu Word for Windows, v pisavi Times New Roman CE, velikost 12 z eno in pol medvrsticnim razmikom in levo poravnavo ter s 2,5 cm robovi na formatu A4. Naslov clanka in poglavij naj bodo napisani krepko in v velikosti pisave 14. Korekture svojega prispevka avtor opravi v tednu dni. Pri tem se drzi Slovenskega pravopisa 1994. Daljsi navedki so loceni od drugega besedila. Izpusti so v navedku oznaceni v posevnem oklepaju. Stevilka opombe stoji sticno za locili. Literatura se navaja na kratek nacin v oklepaju v tekocem besedilu in v opombah, v daljsi obliki pa v seznamu literature na koncu prispevka. Med besedilom se sklicujemo na dela takole: (Bahtin, 1982: 123), v seznamu pa navedek razvezemo: Bahtin, Mihail (1982). Teorija romana. Ljubljana: Cankarjeva zalozba. V opombah so bibliografske enote navedene takole: Bahtin, Mihail (1982). Teorija romana. Ljubljana: Cankarjeva zalozba, 13. Na koncu vsakega navedka je pika. Naslovi samostojnih izdaj so v pokoncnem tisku.