-
Kodni sistem
Slovenska književnost
Avtorji
Uredništvo <-> bralci

Jezik in slovstvo
Obvestila SDS
Jezik in slovstvo
Kazalo letnika
 
Zadnja verzija


 -



Zoltan Jan
Predsednik Slavističnega društva Slovenije



Predlog za ustanovitev nagrad Slavističnega društva Slovenije*



 - Na podlagi 11. in 38. člena Pravil Slavističnega društva Slovenije kot predsednik predlagam občemu zboru, da ustanovi nagrade Slavističnega društva Slovenije:

1.  za izjemne uspehe pri poučevanju slovenskega jezika in književnosti na osnovnih in srednjih šolah;

2.  za najuspešnejši doktorski študij s področja slovenistike oziroma sorodnih slovenističnih ved;

3.  a najuspešnejši magistrski študij s področja slovenistike oziroma sorodnih slovenističnih ved;

4.  za najuspešnejši dodiplomski študij s področja slovenistike oziroma sorodnih slovenističnih ved.

Z nagradami bi Slavistično društvo Slovenije uresničevalo svoje programske naloge in med drugim prispevalo k dvigu strokovne in pedagoške ravni pouka slovenščine in drugih slavističnih predmetov na vseh stopnjah naših šol (13. čl. Pravil). Podobne nagrade na drugih področjih že obstajajo.

Nagrade bi bile denarne in bi se podeljevale v skladu s finančnimi možnostmi Društva vsako ali vsako drugo leto. Tudi število razpisanih nagrad bi se lahko spreminjalo glede na finančne razmere in število predlogov. Višina nagrad naj bi pokrila stroške za razmnoževanje teze, nagrada za izjemne uspehe pri poučevanju slovenskega jezika in književnosti pa naj bi znašala vsaj dve običajni profesorski plači. Nagrajenci bi prejeli tudi listino.

Nagrado za izjemne uspehe pri poučevanju slovenskega jezika in književnosti bi vsakokrat podelili eni članici ali članu, nagrade za doktorski in magistrski študij bi bile vsakokrat po dve, za dodiplomski študij pa bi vsakokrat podelili po pet nagrad. Poleg kakovosti bi se lahko upoštevale tudi razmere, v katerih je delo potekalo, in višina že prejete podpore iz javnih sredstev.

Pravico predlaganja kandidatov za nagrado za izjemne uspehe pri poučevanju slovenskega jezika in književnosti bi imela področna slavistična društva, sekcije in upravni odbor ter vsaka članica oziroma član Slavističnega društva Slovenije. Predloge za ostale nagrade bi predlagala oba oddelka, na katerih je organiziran univerzitetni študij za profesorje slovenskega jezika in književnosti, ena nagrada pa bi bila rezervirana za študij slovenščine na neslovenskih univerzah.

Temeljni kriterij za podelitev nagrade za izjemne uspehe pri poučevanju slovenskega jezika in književnosti bi bila uspešnost, kakovost, ugled in dolžina staža kandidatke oziroma kandidata, ki bi praviloma učil(a) na osnovnih in srednjih šolah. Pri nagradah za podiplomski študij bi odločala ocena mentorja ter mnenje predlagatelja, pri nagradah za dodiplomski študij pa mnenje predlagatelja ter povprečna ocena, ki ne bi smela biti nižja od 9.

Natančnejše pogoje in razpis bi pripravil upravni odbor Društva, ki naj ga občni zbor pooblasti kot organ za odločanje o podelitvi nagrad. Naloga vseh članov pa naj bo, da nagrade pridobijo potreben ugled.






Opombe


*
Občni zbor je predlog enoglasno sprejel na zborovanju v Murski Soboti, dne 1. oktobra 1998.









 BBert grafika