-
Kodni sistem
Slovenska knjizevnost
Avtorji
Urednistvo <-> bralci

Jezik in slovstvo
Uvodnik
Jezik in slovstvo
Kazalo letnika
 
Zadnja verzija


 -



Tomaz Sajovic



Spostovane bralke, spostovani bralci!



 - Nov, 43. letnik Jezika in slovstva bi z veseljem zacel z razgrnitvijo smelih nacrtov uredniskega odbora, ki bi spodbujali sirok krog pisocih, da na straneh revije s svojimi prispevki sooblikujejo védenje o slovenskem jeziku, pa tudi o jeziku sploh, v vsej svoji pojavnosti in s tem --- v skladu s programskimi izhodisci revije --- soustvarjajo in razvijajo slovenisticno jezikoslovno, knjizevnovedno ter didakticno stroko in znanost.

Vendar pa mi razmere ne dovoljujejo prevelikega navdusenja. Kot je bralkam in bralcem znano, je revija v veliki meri odvisna od proracunskih sredstev, proracuni pa so v nasi drzavi vedno vecji problem --- zadnji, za leto 1997, je bil sprejet ob koncu tega leta in pomeni pravzaprav poracun. Honorarje za lanski letnik smo tako zaradi poznih nakazil izplacevali z veliko zamudo --- zato se vsem avtorjem iskreno opravicujemo. Tezav pa seveda ni in ne bo konec. Sredstva reviji se v zadnjih letih ne povecujejo, povecujejo pa se tiskarski in postni stroski. Posledica je, da za honorarje ostaja vedno manj denarja. Predlogi davcnih in varcevalnih ukrepov, pa ceprav so le predlogi, tudi ne kazejo, da bi se vlada popolnoma zavedala pomena znanja in posledic svojega razmisljanja. Knjige in revije naj bi bile tako obdavcene, ob 5-odstotnem prometnem davku, se z 20-odstotnim davkom na dodano vrednost, pri honorarjih pa bi se posebni davek s 25% povecal na 38%, v dohodninsko osnovo pa bi bilo upostevanih namesto 60% kar 90% avtorskega honorarja. Vzroki za tako obremenitev honorarjev naj bi bile --- po izjavi enega od soavtorjev koalicijskega varcevalnega paketa --- predvsem zlorabe pri izplacevanju avtorskih honorarjev v obicajnih podjetjih, ki se ukvarjajo s komercialno dejavnostjo. Kako neselektiven in za razvoj mlade drzave skodljiv bi bil tak ukrep (ce bo seveda sprejet), kaze dejstvo, da visina teh honorarjev krepko presega visino izplacanih honorarjev v intelektualnih dejavnostih.

Napovedujoce se omejitve bi seveda zelo prizadele revijo. Stroski izhajanja bi se izredno povecali, kar bi vplivalo tako na povecanje narocnine in s tem znizanje naklade --- nasi narocniki nikoli niso bili zelo premozni ljudje --- kot na krcenje obsega revije. Boj za prezivetje bi seveda povzrocil nepopravljive posledice v razvoju slovenisticnih strok. Te stojijo danes pred stevilnimi zelo resnimi in za prihodnost ljudi v nasi drzavi morda tudi usodnimi nalogami, vendar njihovih resitev marsikdaj sploh ne bo mogoce objaviti.

Zato se v svojem imenu in v imenu uredniskega odbora pridruzujem protestom proti tako nedomisljenim varcevalnim ukrepom, hkrati pa bralkam in bralcem obljubljam, da si bomo kljub vsem tezavam se naprej prizadevali, da bodo v reviji objavljena vsaj najpomembnejsa spoznanja.









 BBert grafika