-
Kodni sistem
Slovenska knjizevnost
Avtorji
Urednistvo <-> bralci

Jezik in slovstvo
Obvestila
Jezik in slovstvo
Kazalo letnika
 
Zadnja verzija


 -





Diskurzivne studije



 - Pred vami je informacija o prvih stirih knjigah iz zbirke Diskurzivne studije. S knjizno zbirko zelimo zapolniti pomanjkanje strokovnih in znanstvenih del, ki bi prikazovala slovenski jezik kot sredstvo sporazumevanja. Narocniki celotne zbirke imajo 20 % popusta, zato je cena zbirke samo 4800 SIT.



 -
1995


Renata Zadravec

Pragmaticno jezikoslovje
Temeljni pojmi

Naslovniku je namenjena uvodna knjizica za prvo informativno branje o pragmatiki, za hitrejse in lazje razumevanje domace in tuje strokovne literature o tej jezikoslovni vedi in kot studijsko gradivo. Za tiste, ki o pragmatiki se ne vedo veliko, je dodan slovarcek temeljnih pojmov in poimenovanj.
ISBN 961-6086-00-6, str. 66, cena: 1500 SIT.


Olga Kunst Gnamus

Teorija sporazumevanja

Delo prikazuje pomembnejse teorije jezikovne rabe (teorija govorne dejavnosti in namernosti, pragmaticno in funkcijsko jezikoslovje) ter jih uporabi pri analizi konfliktnega in pogajalskega govora. Bralcu pomaga razumeti izvore nesporazumov in navzkrizij ter najti pota k ucin-kovitejsemu sporazumevanju.
ISBN 961-6086-01-4, cena: 2000 SIT.


Olga Kunst Gnamus

Teorija sporazumevanja
Zgodbe T(r)

Knjiga preusmerja pozornost od teorije govornih dejanj in intencionalnosti k teoriji nanasanja (reference). Na vprasanja, kako bit transcendira v smisel, kako bitnost (r) osvetljujemo v luci vrednosti (T), kako povezujemo zakonitosti naravnega toka zavesti z dogovorjenimi jezikovnimi pravili, skusa odgovoriti z razclembo razmernih stavkov obstajanja. Opisuje njihovo jezikovno zgradbo ter rabo v znanstvenih in fenomenoloskih besedilih.
ISBN 916-6086-02-2, cena: 2000 SIT.



 -
1997


Olga Kunst Gnamus, Mojca Nidorfer Siskovic, Mojca Schlamberger Brezar

Posrednost in argumentacija v govoru
F(p) -- T(r)

Cetrta publikacija iz zbirke Diskurzivne studije je zbornik stirih razprav. V uvodni studiji je prikazan razvoj pragmaticnega jezikoslovja od teorije ilokucijske sile F(p) do teorije toposov in nanasanja T(r). Razprava Ilokucijsko dejanje zahteve odgovarja na vprasanje, kako izrekamo zahteve Slovenci in ali se po izbiri strategij razlikujemo od govorcev drugih jezikov in kultur.

Knjiga preseneca z novim pogledom na zgradbo stavka: z izrekom stavka izrazamo istovetenje s predpostavljenimi toposi, zatrjujemo ali zanikamo istovetnost osebe s storilcem dejanja ali z drugo vlogo, z argumentacijo v jeziku pa informacijo o dejanskem stanju ali moznem dejstvu argumentacijsko usmerjamo.

Na vprasanje, kaj je argumentacija, knjiga odgovarja, da ta uhaja gotovosti deduktivnega izracunavanja, podpira pa normativni pragma-dialekticni model argumentacije v kriticni razpravi. Utemeljuje ga s skladenjsko zgradbo stavka: povrsinska zgradba stavka in njena glasovna oblika je namrec izraz govorcevega soglasja (kot slovnicnega ujemanja) samega s seboj, izrazena istovetnostna razmerja pa so podvrzena moznemu ugovarjanju in govorca obvezujejo k utemeljevanju, skladno z desetimi »zapovedmi« kriticnega razpravljanja.

Strokovni pogledi so podprti z analizo jezikovnih zgradb slovenskega jezika, zato je knjiga namenjena predvsem strokovni javnosti. Zaradi aktualne tematike pa zlasti z nekaterimi razpravami nagovarja tudi sirsi krog bralcev.
ISBN 961-6086-03-0; str. 135; cena: 2800 SIT.
Pedagoski institut pri Univerzi --- Center za diskurzivne studije, Ljubljana, Gerbiceva 62, tel.: 386-61/331-210; fax: 386-61/331-637; e-mail: olga.kunst-gnamus@uni-lj.si.









 BBert grafika