-
Kodni sistem
Slovenska knjizevnost
Avtorji
Urednistvo <-> bralci

Jezik in slovstvo
Uvodnik
Jezik in slovstvo
Kazalo letnika
 
Zadnja verzija


 -



Tomaz Sajovic
Glavni urednik



Spostovane bralke, spostovani bralci



 - Kot ste opazili, je z novim letnikom revija Jezik in slovstvo bogatejsa za stalni urednikov uvodnik, ki bo imel vsaj dve nalogi. S svojo nekoliko razsirjeno predstavitvijo objavljenih prispevkov bo pomenil vez med kazalom in vsakokratno vsebino stevilke revije, hkrati pa bo omogocal --- in to bo njegova druga naloga --- razlicna razmisljanja urednika in urednistva tako ob objavljenih prispevkih kot tudi ob aktualnih dogajanjih, ki zahtevajo strokovni in znanstveni premislek.

Tretjo stevilko zacenja razprava Mihaele Koletnik o govoru pri Sv. Trojici, deloma urbaniziranem srediscnem naselju v osrednjem delu Slovenskih goric, v katerem je manj kot desetina prebivalcev kmetov, vecina pa jih je zaposlenih v industriji, obrti, trgovini in gostinstvu. Posebej je treba opozoriti na avtoricino raziskovanje skladenjskih znacilnosti govora, ki pomeni obetaven nastavek tudi za raziskavo besedil razlicnih govorov. Dialektologiji bi se s tem na stezaj odprla vrata v spoznavanje posebnosti pokrajinskih »razumevanj« sveta, zapisanih v znacilni oblikovanosti besedil. Sledi krajsi literarnozgodovinski clanek Zorana Bozica, ki na privlacen, svez, esejisticni nacin razmislja o simboliki dogajalnega prostora v Pregljevi Matkovi Tini, Kosmacevi Sreci in Presernovem Krstu pri Savici. Rubriko Razprave in clanki zakljucuje prispevek Zoltana Jana o percepciji gorisko-tolminske pesnice Ljubke Sorli v italijanskem kulturnem prostoru. Posebna vrednost clanka je piscevo opozarjanje na intimno dozivljanje pesnicine lirike pri tistih Italijanih, ki so se z njenim delom srecali med sodelovanjem s slovenskimi kulturnimi ustvarjalci v Gorici.

Rubriko Metodicne izkusnje tokrat predstavlja zelo zanimiv prispevek Tine Rupar o literarnih klasikih v srednjesolskih berilih pri nas in v Evropi, ki kriticno opozarja tudi na pomanjkljivosti obravnave klasicne literature pri nas.

Posebej je treba opozoriti na raziskavo Irene Marinc z naslovom Jezikovna kompetenca drugosolcev v uporabi glagolov ter samostalniskih in pridevniskih besed pri opisu predmetov in slik v rubriki Poskusi branja. Raziskava o pridobivanju besednega zaklada je bila opravljena na osnovni soli v Kostanjevici na Krki, ki jo obiskujejo v glavnem otroci iz okoliskih vasi, torej iz okolja z nizko povprecno izobrazbeno strukturo. Zelo obetavno in tudi zelo pomembno podrocje, ki bi ga bilo treba projektno raziskati.

Stevilko koncuje rubrika Gradivo. V njej je objavljen prispevek Milana Dolgana, ki na enciklopedicni nacin seznanja bralke in bralce z ucbeniki slovenskega jezika danes in nekoc.

Uvodnik zakljucujem, kot se ob prihajajocih praznikih spodobi: v svojem in uredniskem imenu bi rad vsem zvestim bralkam in bralcem zazelel sreco, zadovoljstvo in veliko ustvarjalnosti v novem letu.









 BBert grafika